Zdrowa pewność siebie – wywiad dla BUSINESSWOMAN & life

Jej przeznaczeniem jest pomaganie poprzez edukowanie. Pokazuje jak osiągnąć wolność duchową, intelektualną, emocjonalną, społeczna i finansową. Wierzy głęboko w to, że można taką wolność uzyskać poprzez świadomy rozwój osobisty. Każdego dnia wspiera przedsiębiorców transformacji w lepszą wersję siebie z wczoraj.

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie jest kompetencją, która pomaga osiągać cele osobiste  i zawodowe. To też zdrowe poczucie własnej wartości, oparte na właściwej samoocenie. Mam tu na myśli umiejętności zarządzania własnymi myślami, emocjami i zachowaniami w oparciu o zdobytą wiedzę. Może być świadomie budowana, przy pomocy narzędzi z obszaru samorealizacji, zarządzania czy duchowości. Często mylona jest z arogancją, udawaniem kogoś innego czy narcystyczną megalomanią. Nie jest też krytykowaniem innych ludzi, poniżaniem, sarkazmem, próbą kontroli i dominacji. To jest oznaka słabości, którą często mylimy z siłą. Pewność siebie jest też kontekstowa, zależy od sytuacji. Możemy czuć się pewnie występując przed zespołem, ale przed zarządem już odczuwać lęk. Możemy czuć się jak ryba w wodzie w sprzedaży, ale w rozmowie z pracownikiem czuć strach.

Czy oznacza to, że jesteśmy tak bardzo niepewni siebie?

Ludzie mają coraz więcej problemów emocjonalnych i relacyjnych, spotęgowanych przez chaos, w którym żyjemy. Gdy brakuje nam pewności siebie łatwo nami manipulować, czujemy się słabsi od innych, jesteśmy narażeni na dominację przez osoby mniej kompetentne i szybciej wycofujemy się z ważnych dla nas decyzji i działań. Dlatego tak ważne jest budowanie w sobie zdrowego „ja”, tego co jest w nas wartościowe. Rozwijanie pewności siebie powinniśmy wpisać w naszą codzienność. Im więcej pewności siebie, tym większy spokój, poziom bezpieczeństwa i zdrowsze relacje.

Dlaczego tak często opieramy pewność siebie na zdaniu innych ludzi?

Mówimy sobie „Nie nadaję się”,”Na pewno myślą, że jestem gruba”, „Inni będą się ze mnie śmiać”. Mając niską samoocenę szukamy potwierdzenia, że tak nie jest. Jako istoty społeczne mamy potrzebę oceny naszego wyglądu, umiejętności czy zachowania przez innych. Nie potrafimy odróżnić własnego postrzegania rzeczywistości od programów narzuconych przez rodzinę i społeczeństwo. Nie umiemy myśleć analitycznie i zachowywać się empatycznie. Można to zmienić poprzez świadomy rozwój.

Co sprzyja budowaniu pewności siebie?

Dla mnie naturalną ścieżką jest pomaganie przez edukowanie. Nie mieliśmy w szkole zajęć z przedsiębiorczości czy inteligencji emocjonalnej. Rozwiązaniem jest znalezienie nowych sposobów realizacji potrzeb, przede wszystkim powiązanych z bezpieczeństwem i przynależnością.
Pytajmy siebie: Czy to, co myślę jest prawdą czy iluzją? Czy mnie to dotyczy? Jakie jest prawdopodobieństwo realizacji tego, co słyszę? Ważny jest sport, wysypianie się, spędzanie czasu z bliskimi i w naturze, równowaga między pracą a życiem osobistym.

Czy pewność siebie gwarantuje sukces?

Jeśli planujemy, wyznaczamy cele, analizujemy otoczenie, podejmujemy określone działania i rozwijamy potrzebne kompetencje, to prawdopodobnie osiągniemy to, co nas interesuje. Mam to szczęście, że trafiają do mnie ludzie poszukujący wiedzy i rozwiązań. Sukcesem jest pokonywanie własnych nawyków i lęków. Mniej ważne to jak wyglądamy, ile zarabiamy.

Jak pewność siebie wpływa na biznes? Co budowanie marki zmienia w ludziach?

Budowanie marki osobistej z ekspertem pokazuje, że kluczowa jest relacja z samym sobą. Szybko zauważamy, że zaufanie do siebie jest ważniejsze, niż miliony fanów, a wiarygodność i autentyczność bardziej przydatna, niż nowa sukienka. Budzę zew wolności i uczę konsekwencji działań. To buduje stabilną markę i pozwala stworzyć siebie w prawdzie, a czasami zrekonstruować całe życie.

Wywiad udzielony do magazynu BusinessWoman & Life
nr 67
Listopad 2022 – Styczeń 2023

wywiad ewa kreatorkamarek
wywiad ewa nizio pewnosc siebie

Udostępnij